Kategorie
Budownictwo

Magazyny półotwarte

polotwarteMagazyny półotwarte to magazyny, które są wydzielone z otwartej przestrzeni i posiadają co najmniej jeden bok odsłonięty. Magazyny te mają na ogół zadaszenie oraz jedną lub kilka ścian. Mogą to być wszelkiego rodzaju szopy, wiaty, zasieki i podcienia, które stanowią konstrukcję stałą, bądź też przenośną (ustawione czasowo lub z przenośnych elementów).

Magazyny półotwarte mają na celu zabezpieczenie przechowywanych materiałów i towarów przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, jednak składowane w nich produkty muszą być odporne na przykład na zmiany temperatury.

Wyposażenie magazynów półotwartych jest na ogół dość ubogie (w porównaniu z magazynami zamkniętymi) lecz często są w nich wykorzystywane wózki jezdniowe (widłowe), które ułatwiają bądź umożliwiają transport przechowywanych tam towarów.

W magazynach półotwartych można stosować wózki widłowe spalinowe, gazowe lub elektryczne. Widłaki spalinowe poruszane są za pomocą oleju napędowego. Niestety emitują spaliny, dlatego nie mogą być stosowane w pomieszczeniach całkowicie zamkniętych. Wózki widłowe gazowe podobnie jak spalinowe zalecane są do używania na otwartych przestrzeniach, jednak są one bardziej ekonomiczne. Natomiast elektryczne wózki widłowe są wózkami dość wszechstronnymi, kompaktowymi i bardzo funkcjonalnymi. Dobrze sprawdzają się w ciasnych, ograniczonych przestrzeniach, posiadają świetną ładowność, dlatego są najchętniej wybierane do pracy w różnych magazynach.

  Mieszkania, czyli rynek pierwotny i wtórny